Pre neki dan sam na blogu Media Mix naletela na link koji vodi pravo u odaje italijanskog Vogua, urednica France Sozzani potrudila se da čitaocima približi proces nastajanja magazina, od ideje do kioska. Media mix Larisa zapitala se kako to izgleda u domaćoj izvedbi. Paaa iz svog iskustva mogu reći: na momente vrlo slično, a na trenutke milion svetlosnih milja daleko. Sam princip rada je skoro indentičan, ali minijaturne redakcije i nepostojeći budžeti srpske magazine stavljaju u nezgodnu poziciju u odnosu na strane pandane. No, da krenemo redom. Prvi korak u stvaranju magazina je brejnstorming na početku meseca, tu se sakupljaju ideje za sledeći broj, oblikuje tema, raspravlja se i raspreda... Sve te ideje urednik/ca mora da pretoči u plan broja, on izgleda upravo ovako i do finaliziranja broja sigurno će se izmeniti nekoliko puta. Pravljenje magazina je živ posao, tako da nema mesta slepom držanju plana.
Skoro svi modne redakcije zamišljaju kao maleno pleme stylish žena i modno osvešćenih muškaraca, koji sede na Philippe Starck prozirnim stolicama, za velikim stolovima, iza staklenih pregrada, dok im mirišu kale na stolu... Pogrešno! Kroz redakciju dnevno prođe milijardu stvari, kuriri, stlisti, odeća, make up, novi magazini, printane stranice, post it papirići su svuda, katalozi, diskovi, usb stikovi... Ukratko redakcije su jedan veliki šareni haos.
Možda će vam biti najzanimljivi sto beauty urednika, on izgleda nekako ovako... I to je možda pozicija najsličnija onome kako se radi u stranim časopisima. Modni ormar a la Vogue ne postoji, ali uzorci kozmetike stižu redovno i na uredniku rubrike lepota je da odvoji one najnovije, najbolje, najzanimljivije kako bi oblikovao stranice posvećene ulepšavanju.
Dok novinari vredno rade na tekstovima koji su im odobreni za taj mesec, modni urednik, urednik fotografije i art direktor većaju šta će biti sa naslovnom stranom i nosećim editorijalom. Pošto se dogovore oko teme, lokacije, stajlinga, frizure i šminke pristupa se traženju manekenke koja će na najbolji način izneti ono što su oni zamislili.
Zatim stlista i njegovi pomoćnici (kod nas par, u svetu značajno više) trče po gradu i sakupljaju stajlinge (iako na prvi pogled izgleda ovo nije ni malo glamurozno zanimanje - svodi se na jurcanje po mallovima do 12 ujutru, jer je do tada dozvoljeno pozamljivanje stvari, trčanje, nerviranje i vucaranje zaista neverovatne količine kesa). Do tad produkcioni tim radi na lokaciji, ukoliko budžet dozvoljava tu će biti i scenograf, a kako najčešće ne dozvoljava domaći urednici se trude da nađu zanimljivu lokaciju kojoj nisu potrebne značajne izmene... Ili se jednostavno opredele za studio.
Naravno ni samo snimanje nije upeglano i ušminkano kako bi mnogi pomislili, za dobru naslovnicu nekada će se gacati po blatu, nekada visiti sa prozora, napr za ovu Vogue naslovnicu za avgust mesec fotograf Steven Meisel je gazio po jezeru, dok su pomoćnici manenkenku Kristen McMenamy polivali vodom kako bi dobili najbolji mogući snimak.
Dok modna ekipa gaca, juri, nosi, beauty urednici trčkaraju po promocijama, novinari pišu, u redakciji vredno radi foto ekipa (u našim uslovima jedan foto urednik). Traže se fotografije koje će na najbolji način ilustrovati tekstove, u tome im pomaže ogromna arhiva foto agencija kao što su Getty, Sipa, Imaxtree i druge. Kada se napokon pojave odgovarajuće fotografije i lektorisan tekst nastupa art direktor i ekipa grafičkih dizajnera - u modnim magazinima dizajn je ključna stavka. Loš prelom može upropastiti trud čitave ekipe koja je danima vredno radila.
Gotove stranice se štampaju i postavljaju na zid, i sada se redakcija polako smiruje proveravaju se potpisi, traže se greške, ispravljaju naslovi. Ponekad se ruše i cele strane i posao započinje ispočetka...
I sve tako do dana zatvaranja broja, kad se finalno čekiraju strane, pakuju i šalju u štampu. Posle nekoliko dana izdanje preplavi kioske, a redakcija već zaseda šta učiniti sa narednim brojem.
Sve u svemu ukoliko zaista volite modu nema lepšeg radnog mesta od redakcije modnog magazina, ipak morate biti spremni za rad u kratkim rokovima, morate poštovati ekipu i biti spremni da ozbiljno zapnete jer u našim magazinima nećete na raspolaganju imati vojsku pomoćnika, zapravo najčešće ćete biti osuđeni na sami sebe i svoju sposobnost da se u datoj situaciji snađete na najbolji mogući način. Vrlo je bitno da tim koji je zaposlen u novini razmišlja slično, mada se iz kreativnih rasprava mogu izroditi sjajne stvari. Lično, imala sam sreće da radim sa sjajnim timom, koji je iz minumuma izvlačio maksimum i koji su voleli i razumeli modu, bili beskrajno talentovani, a verujem da će tek učiniti velike stvari. No za sada su stvari krenule u nekom drugom smeru, dok domaćem izavaštvu ne svane ostajem na online strani sveta.
divno!
ReplyDeletehvala na divnom postu!
Kako volim ove stvari! Mogu zamisliti kakva je strka pred izlazak casopisa i koliko to rada iziskuje, ali ja volim kada je na poslu 'rush', a u magazinu je to barem kreativno na kvadrat. Zato me uvijek zanimala ta vrsta posla, ali nikada nisam imala priliku da iz prve ruke iskusim. Odlican post. Minni :*
ReplyDeleteBravo, hvala puno na ovom odlicnom tekstu, i nadovezivanju na moju temu. Interesuje me kako stoje stvari sa saradnjcima sa strane? Recimo da neko ima ideju za tekst. Kome se obraca, kakvi su izgledi da ce tekst biti prihvacen, objavljen i placen?
ReplyDeleteOvaaaaaaaaaaaj, ja stvarno mislim da si ti sve ovo izmislila i da se tu samo setkaju manekenke i manekeni dok vi pijuckate sampanjac!
ReplyDelete:P
Super je tekst, stvarno mi je priblizio neke stvari i sokirao onim podatkom da garderoba moze da se pozajmljuje samo ranom zorom. Aman, a beauty sleep? :D
Odlican text! Hvala na lepoj i iscrpnoj prezentaciji : )
ReplyDelete@Media mix najbolje je da se pishe na adresu glavnog i izvrshnog urednika, predstavi se i mozda poshalje nekoliko tema. budzeti za saradnike su nategnuti, ali uvek se nadje za kvalitetan i zanimljiv txt
ReplyDelete@Leyla nije sve tako crno :) posle bitnih editorijala i odbrenih naslovnih strana umeli smo da otvorimo i shampanjac, a bome nekad i dva ::))
super text!!!.... thx for sharing!
ReplyDeletejedan od najboljih postova na koji sam naišla. Ja oduvijek želim raditi u svijetu mode i sad mi je ovo pobliže dalo nekkavu sliku kako to izgleda. To definitvno nije dosadan posao :)
ReplyDeletebravo Jeleno. sve si nas odushevila. we want real stuff! heheh... nastavi i zelim ti da opet pokrenes nasu Galu npr...
ReplyDeleteSlazem se sa svima!
ReplyDeleteOdlican je post, i hvala ti sto si se potrudila da nam priblizis i ovu - ne bas tako znanu stranu posla.. :)
Samo jedno pitanje - koji fakultet treba zavrsiti da bi imali zvanje : "modnog urednika"??
Hvala unpared na odgovoru!
dobar izbor bila bi kostimografija, zatim dosta nashih kreatora (koji su zavrshili dizajn) rade i kao stilisti.. postoje sluchajevi stlista koji su zavrshili fakultete koji nemaju veze sa modom, ali su talentom&sa malo srece zavrshili u modi... nadam se da sam pomogla :)
ReplyDeletekako dobar post! i da, ovaj... najzanimljiviji mi jeste sto beauty urednika :D
ReplyDelete<3
ReplyDeletesjajan post, tek sad sam ga procitala i odusevila se :D bitno je samo da je dinamicno i da se radi, radi, radi :)M.
ReplyDeletetesko njima u februaru :)
ReplyDeleteMnogo mi se svidja ovaj post! Predivno! :)
ReplyDeleteOvo me uvijek zanimalo,odusevljena sto si podijelila s nama!Shareujem;)
ReplyDeletexx
B.
...imam nesto kapitala,voljela bih znati koliki je potreban,ideju imam,razradjenu,takvog casopisa nema ni u Europi,ne samo na Balkanu,bio bi zanimljiv,ima u njemu i mode,koja "zena ne voli modu"Voljela bih preko maila razmjenit ideju!
ReplyDeleteVera!
Vera slobodno se javi na konevolicipele@gmail.com :)
ReplyDeleteDivan i poucan post. Podseca me na rad na televiziji ili marketing agenciji. Ludilo, ali divno!
ReplyDelete