Pre nekog vremena nabasala sam na simpa blog Stuff no one told me koji vodi Alex Noriega, mladi ilustrator iz Barselone. Alex crtežima ukazuje na jednostavne životne istine koje ponekad izgubimo iz vida, od toga kako je osećaj krivice beskorisna emocija, do toga da uvek moramo nositi lep donji veš. Ono što je zanimljivo jeste da je nekoliko godina radio u modnoj industriji koju je mrzeo.. O da, i kako kaže, uvek je go kada crta. Interesantan tip :)
Stuff no one told me
The Body
Šta vam padne na pamet kad kažem 47? Hajde da budem preciznija: 47 godina, celih, punih. Da li vam u glavi iskrsne slika zgodne ženske, sa predugačkim nogama, natapiranom kosom, pa sve u kožnom korsetu? Nee?!
Pa probajte ponovo, kada vam je nadimak The body, onda izgleda da za vas ta brojka baš ništa ne znači. Za Elle MacPherson vreme je izgleda stalo, u novom broju Love magazina pozirala je u editorijalu Leader of the pack i pokazala da i dalje izgleda apsolutno savršeno! Zanimljivo je da je razgovoru za engleski San nedavno izjavila: "Nikad sebe nisam smatrala posebno lepom iako znam da radim dobro i iskoristim na najbolji način ono što imam. Mislim da odgovorno obavljam svoj posao." Nisi lepa?! Oh Elle mora da se šališ!
Daydreamin'
The best way to spend a Sunday afternoon...
Photo by Nathaniel Goldberg, originally published in Harper’s Bazaar US (2007)
Moda & film
U modi se sve iz korena menja svakih šest meseci. Kreatori inspiraciju crpe iz života, umetnosti, ponešto recikliraju, ponešto prepišu... Brzinom svetlosti stvaraju se novi trendovi, a mnogi od njih završe tako što ih razmažena modna publika prezre. Ono što je danas bitnije od samog osmišljavanja jeste lansiranje trenda i pitanje kako učiniti da ga ljudi žele, prepoznaju i kupuju. Iako smo svi uvereni da sami pravimo izbor i samostalno odlučujemo kako ćemo izgledati, istina je da smo pod konstantnim modnim uticajem. Na naš lični stil, oblačenje i usklađivanje trendova utiču prizori sa revija, magazini, a daleko najveći uticaj imaju serije i filmovi. Filmski klasici oduvek su inspirisali kreatore, modne editorijale u najprodavanijim ženskim časopisima, fotografe, stiliste, čitave autorske kolekcije visoke mode...
Ni ova sezona nije izuzetak, čini se da je look iz serije Mad Man vodeći trend, modele koji neodoljivo podsećaju na kostime iz te serije lansirali su Louis Vuitton, Prada, Fendi, Marni, Hilfiger... Za razliku od njih modni dvojac Dolce&Gabbana igrao se sa neskrivenim seksipilom, a istu temu - korsete po uzoru na one koje je nosila filmska diva Sophia Loren, na pisti su prikazali Mulberry i Giles. Tu su i i neki neočekivani momenti, poput Hermès kolekcije koja je inspirisana najpoznatijim detektivom na svetu Šerlokom Holmsom, ali i Pilatijeve kreacije za YSL koja neodoljivo podseća na filmsku zlicu Kruelu De Vil.
Ukoliko vam je zanimljivo ovo modno uskakanje u uloge, svratite u Mango gde možete pazariti kompletan look inspirisan ulogom glumice Dianne Keaton u filmu "Annie Hall".
Who is Patrizia?
Iako ne može da se meri sa velikanima kao što su Gucci, Armani, Cavalli, brend Patrizia Pepe je kampanjom za jesen/zimu 10/11. skrenuo pažnju modne javnosti. Kampanja je zamišljena kao igrica, lice manekenke je na svim fotografijama prekriveno, a na adresi www.whoispatrizia.com mogu se saznati neki detalji o misterioznoj dami. Cilj kampanje jeste da populariše kreatorku Patriziu Bambi, ali i da fokus stavi na sjajnu odeću. I zaista kad pogled odvojite od asesoara kojim je skriveno lice modela, videćete kaputiće, haljine, suknje, obuću za koje zaista vredi naći mesto u svom garederoberu. Ja bih rado čitavu kolekciju preselila u svoj, ali ako već moram da biram, onda ću izdvojiti teget perjanu suknjicu i crne ravne čizme preko kolena - pun pogodak. Verujem da već znate, butik Patrizia Pepe postoji u Beogradu i nalazi se u ulici Kralja Petra na broju 69.
Grazia u novom ruhu
Septembre issue domaće Grazie doneo je novi dizajn, sve je šarenije, sa mnoštvom slika, naslovima akcentovanim žutom, crvenom i ljubičastom. Fontovi za podnaslove su promenjeni i uopšteno izgleda mnogo prijemčivije, življe i zanimljivije. Domaća Grazia sada je izgledom bliže UK i australijskom izdanju. Evo primera australijske naslovnice.
Ipak, promene nisu samo kozmetičke, od ovog broja stalni kolumnista je novinarka Tamara Skrozza, a tu je i "gost-kolumna", u ovom broju pisala je Olja Bećković, a u narednom možete i vi! Sve što je potrebno jeste da na adresu grazia@atticamedia.rs pošaljete tekst na slobodnu temu i jednu fotografiju - ukoliko se tekst dopadne uredništvu, dobićete svoju stranu. Takođe, tu je novost, modni dodatak na kraju magazina, gde će se predstavljati trendovi za jesen i zimu, ali i za naredno proleće, nešto kao svojevrsni fashion forward. U ovom broju, umesto modnih editorijala, na 25 stranica dat je presek svih trendova sa revija za jesen/zimu 10/11. Sve u svemu, Grazia nam je priredila lepo osveženje i na početku nove modne sezone presvukla se u skladu sa svetskim tendencijama.
Anatomija modnog magazina
Pre neki dan sam na blogu Media Mix naletela na link koji vodi pravo u odaje italijanskog Vogua, urednica France Sozzani potrudila se da čitaocima približi proces nastajanja magazina, od ideje do kioska. Media mix Larisa zapitala se kako to izgleda u domaćoj izvedbi. Paaa iz svog iskustva mogu reći: na momente vrlo slično, a na trenutke milion svetlosnih milja daleko. Sam princip rada je skoro indentičan, ali minijaturne redakcije i nepostojeći budžeti srpske magazine stavljaju u nezgodnu poziciju u odnosu na strane pandane. No, da krenemo redom. Prvi korak u stvaranju magazina je brejnstorming na početku meseca, tu se sakupljaju ideje za sledeći broj, oblikuje tema, raspravlja se i raspreda... Sve te ideje urednik/ca mora da pretoči u plan broja, on izgleda upravo ovako i do finaliziranja broja sigurno će se izmeniti nekoliko puta. Pravljenje magazina je živ posao, tako da nema mesta slepom držanju plana.
Skoro svi modne redakcije zamišljaju kao maleno pleme stylish žena i modno osvešćenih muškaraca, koji sede na Philippe Starck prozirnim stolicama, za velikim stolovima, iza staklenih pregrada, dok im mirišu kale na stolu... Pogrešno! Kroz redakciju dnevno prođe milijardu stvari, kuriri, stlisti, odeća, make up, novi magazini, printane stranice, post it papirići su svuda, katalozi, diskovi, usb stikovi... Ukratko redakcije su jedan veliki šareni haos.
Možda će vam biti najzanimljivi sto beauty urednika, on izgleda nekako ovako... I to je možda pozicija najsličnija onome kako se radi u stranim časopisima. Modni ormar a la Vogue ne postoji, ali uzorci kozmetike stižu redovno i na uredniku rubrike lepota je da odvoji one najnovije, najbolje, najzanimljivije kako bi oblikovao stranice posvećene ulepšavanju.
Dok novinari vredno rade na tekstovima koji su im odobreni za taj mesec, modni urednik, urednik fotografije i art direktor većaju šta će biti sa naslovnom stranom i nosećim editorijalom. Pošto se dogovore oko teme, lokacije, stajlinga, frizure i šminke pristupa se traženju manekenke koja će na najbolji način izneti ono što su oni zamislili.
Zatim stlista i njegovi pomoćnici (kod nas par, u svetu značajno više) trče po gradu i sakupljaju stajlinge (iako na prvi pogled izgleda ovo nije ni malo glamurozno zanimanje - svodi se na jurcanje po mallovima do 12 ujutru, jer je do tada dozvoljeno pozamljivanje stvari, trčanje, nerviranje i vucaranje zaista neverovatne količine kesa). Do tad produkcioni tim radi na lokaciji, ukoliko budžet dozvoljava tu će biti i scenograf, a kako najčešće ne dozvoljava domaći urednici se trude da nađu zanimljivu lokaciju kojoj nisu potrebne značajne izmene... Ili se jednostavno opredele za studio.
Naravno ni samo snimanje nije upeglano i ušminkano kako bi mnogi pomislili, za dobru naslovnicu nekada će se gacati po blatu, nekada visiti sa prozora, napr za ovu Vogue naslovnicu za avgust mesec fotograf Steven Meisel je gazio po jezeru, dok su pomoćnici manenkenku Kristen McMenamy polivali vodom kako bi dobili najbolji mogući snimak.
Dok modna ekipa gaca, juri, nosi, beauty urednici trčkaraju po promocijama, novinari pišu, u redakciji vredno radi foto ekipa (u našim uslovima jedan foto urednik). Traže se fotografije koje će na najbolji način ilustrovati tekstove, u tome im pomaže ogromna arhiva foto agencija kao što su Getty, Sipa, Imaxtree i druge. Kada se napokon pojave odgovarajuće fotografije i lektorisan tekst nastupa art direktor i ekipa grafičkih dizajnera - u modnim magazinima dizajn je ključna stavka. Loš prelom može upropastiti trud čitave ekipe koja je danima vredno radila.
Gotove stranice se štampaju i postavljaju na zid, i sada se redakcija polako smiruje proveravaju se potpisi, traže se greške, ispravljaju naslovi. Ponekad se ruše i cele strane i posao započinje ispočetka...
I sve tako do dana zatvaranja broja, kad se finalno čekiraju strane, pakuju i šalju u štampu. Posle nekoliko dana izdanje preplavi kioske, a redakcija već zaseda šta učiniti sa narednim brojem.
Sve u svemu ukoliko zaista volite modu nema lepšeg radnog mesta od redakcije modnog magazina, ipak morate biti spremni za rad u kratkim rokovima, morate poštovati ekipu i biti spremni da ozbiljno zapnete jer u našim magazinima nećete na raspolaganju imati vojsku pomoćnika, zapravo najčešće ćete biti osuđeni na sami sebe i svoju sposobnost da se u datoj situaciji snađete na najbolji mogući način. Vrlo je bitno da tim koji je zaposlen u novini razmišlja slično, mada se iz kreativnih rasprava mogu izroditi sjajne stvari. Lično, imala sam sreće da radim sa sjajnim timom, koji je iz minumuma izvlačio maksimum i koji su voleli i razumeli modu, bili beskrajno talentovani, a verujem da će tek učiniti velike stvari. No za sada su stvari krenule u nekom drugom smeru, dok domaćem izavaštvu ne svane ostajem na online strani sveta.